advertise

انواع اتوکلاو و کاربردهای اتوکلاو

اتوکلاو چیست

اتوکلاو اصطلاحا به ماشینی گفته خواهد گردید که مکان استریلیزه کردن با روش فیزیکی را فراهم می کند. این روش فیزیکی با بهره گیری از بخار با فشار بالا، منجر به کشتن باکتری ها، ویروس ها و حتی تخم قارچ ها و میکروب های موجود در مواد یاقیمانده در داخل مجراها، می گردد. در واقع اتوکلاو از طریق گرم کردن تا یک دمای مناسب برای یک مدت زمان مشخص، عملیات استرلیزه کردن را انجام می هد. اتوکلاو با نام دیگری تحت عنوان استریلایزر بخار نیز خوانده خواهد گردید و عموما در مراکز بهداشتی و صنایع برای اهداف مختلف مورد بهره گیری قرار می گیرد؛ نتیجه اینکه از اتوکلاو به عنوان یک روش مؤثر برای استریلیزه کردن با بهره گیری از گرمای مرطوب، درنظر گرفته خواهد گردید. سایت تخصصی نرمال لابو با ارائه انواع لوازم آزمایشگاهی و مواد شیمیایی در خدمت شما ست تا با کیفیت ترین محصولات آزمایشگاهی را به شما گرامیان در سراسر کشور عرضه کند. برای خرید انواع لوازم آزمایشگاهی و خرید انواع مواد شیمیایی به سایت نرمال لابو مراجعه نمائید.

نرمال لابو

نرمال لابو

اجزاء تشکیل دهنده اتوکلاو

ساده ترین نوع اتوکلاو نوعی هست که برای پخت بهره گیری خواهد گردید. ولیکن به صورت کلی می توان هر اتوکلاو را متشکل از اجزای زیر برشمرد: محفظه فشار، درب یا دریچه، فشارسنج، سوپاپ آزادسازی فشار، شیر اطمینان، ژنراتور بخار/ هیتر الکتریکی، ژنراتور خلاء، و نهایتا خنک کننده فاضلاب.


اتوکلاو و اصول کاری آن

اتوکلاو با بهره گیری از گرمای مرطوب جایی که بخار تحت فشار برای استریلیزه کردن مواد موجود در داخل محفظه به کار می -رود. فشار بالا، نقطه جوش آب را افزایش داده و در نتیجه دمای بالاتری را برای استریلیزه کردن ایجاد می کند. آب عموما تحت فشار معلولی یا اتمسفر نرمال، در ۱۰۰ درجه ی سانتیگراد به جوش می آید و در صورتی که فشار افزایش یابد نقطه ی جوش آب نیز افزایش می یابد. از سوی دیگر فشار بالا، نفوذ سریع گرما را به داخل بخش های عمیق تری از ماده تسهیل می کند و رطوبت موجود در بخار موجب انعقاد پروتئین ها خواهد گردید و در نهایت عملکرد و فعالیت میکروب را از بین می برد. وقتی که این بخار با سطح تماس می یابد، میکروب ها را توسط گرمای نهان از بین می برد. پس از اتمام مرحله استریلیزاسیون که بستگی به میزان آلودگی های داخل مواد، فشار از داخل محفظه(از طریق سوت) خارج خواهد گردید.

نرمال لابو

نرمال لابو

انواع اتوکلاو

اتوکلاو دارای انواع مختلفی بوده که به سه دسته کلی S،N،B تقسیم بندی می شوند.
_ نوع N
زودپزهای خانگی نمونه ای از این نوع اتوکلاوها بوده که هنوز هم در بسیار از جاهای دنیا مورد بهره گیری قرار می گیرند. نوع پیشرفته ی آن دارای محفظه ای فلزی به همراه درب ایمن فلزی بوده، که به سختی بسته و توسط یک لاستیک از ورود و خروج هوا ممانعت می کند. این مدل از اتوکلاوها دارای شیر تخلیه جهت خروج هوا و بخار، فشارسنج و شیر اطمینان است. در این محفظه یک هیتر غوطه وری در ته محفظه وجود دارد. اتوکلاو نوع جابجایی جاذبه، مدلی بسیار معمولی بوده و در آزمایشگاه ها مورد بهره گیری قرار می گیرد. در این نوع اتوکلاوها، بخار در داخل محفظه از طریق گرمایش تولید خواهد گردید و در داخل محفظه جهت استریل کردن حرکت می کند. مزیت این نوع اتوکلاو قیمت پایین آن است.
_ نوع B
نوع جابجایی فشار مثبت نامیده خواهد گردید. در این نوع از اتوکلاوها، بخار توسط یک ژنراتور جدا تولید خواهد گردید و به داخل محفظه راه می یابد. این نوع از اتوکلاوها در واقع نسبت به مدل جابجایی جاذبه، بهبود و ارتقاء یافته اند.
_ نوع S
نوع جابجایی فشار منفی نامیده خواهد گردید. این اتوکلاو شامل هر دو مورد، ژنراتور بخار و ژنراتور خلا است. در اینجا زنراتور خلا تمامی هوای داخل محفظه را تخلیه می کند در حالی ژنراتور بخار در محفظه بخار ایجاد می کند. اتوکلاو نوع S دارای دقت و ایجاد سطح بالایی از استریل کردن بوده به همین جهت از قیمت بالاتری نسبت به دو نوع دیگر برخوردار هستند.


اتوکلاوآزمایشگاهی چیست و کاربرد آن

از اتوکلاو آزمایشگاهی غالبا در آزمایشگاه های میکروبیولوژی برای از بین رفتن میکروارگانیسم ها و هاگ ها و یا تهیه محیط کشت و معرف های آزمایشگاهی بهره گیری خواهد گردید. علاوه بر آن از اتوکلاو آزمایشگاهی برای ضدعفونی کردن ابزار و وسایل آزمایشگاهی و یا برخی از زباله های بیولوژکی بهره گیری خواهد گردید.
_ اتوکلاو دندانپزشکی و کاربرد آن
امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از ابزارها و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی به صورت یکبار مصرف تولید و مصرف خواهد گردید. بهره گیری از ابزارهای یکبارمصرف موجب کاهش ابتلا به بیماری های عفونی مانند هپاتیت و ایدز خواهد گردید. اما با وجود حفظ نکات بهداشتی، بهره گیری از ابزارهای یکبار مصرف موجب آلودگی محیط زیست خواهد گردید. به دلیل پلاستیکی بودن این ابزارها نیز نمی توان از اتوکلاو برای استریل کردن ابزار بهره گیری کرد. به همین دلیل بسیاری از دندان پزشکان برای استریل کردن ابزار و تجهیزات خود از اتوکلاو دندانپزشکی بهره گیری می کنند.
_ اتوکلاو صنعتی و کاربرد آن
یکی از نکاتی که به هنگام خرید اتوکلاو می بایست به آن توجه داشت، حجم مورد نیاز(حجم اتوکلاو) است. امروزه اتوکلاوهای صنعتی بسیاری با حجم ها بالا تولید و به فروش می رسد. از کاربرهای اتوکلاو صنعتی می توان به صنایع غذایی جهت استریل کردن قوطی های کنسرو و یا پخت مواد غذایی اشاره کرد. یکی دیگر از کاربردهای اتوکلاو صنعتی، عمل آوری بتن است. در این روش به دلیل بیشتر بودن فشار بخار نسبت به فشار جو، گرما در مدت زمان کمتر و با سرعت بیشتری به داخل بتن نفوذ کرده و موجب آماده سازی(سفت شدن بتن) خواهد گردید. از کاربردهای دیگر اتوکلاو صنعتی می توان به آجرسازی(آجر هبلکس)، صنعت چوب، صنعت شیشه سازی و صنعت لاستیک سازی اشاره کرد.
_ اتوکلاو رومیزی و کاربرد آن
بهره گیری از اتوکلاو محدود به آزمایشگاه ها و صنایع نخواهد گردید. از اتوکلاوهای رومیزی در بسیاری از مراکز درمانی و زیبایی برای استریل کردن ابزارها و به حداقل رساندن خطر ابتلا به بیماری های عفونی بهره گیری خواهد گردید. چنانچه چه که بهتر است به هنگام مراجعه به این گونه مراکز برای هر شخص یک پک شخصی در نظر گرفته شود، اما بهره گیری از اتوکلاو رومیزی برای استریل شدن ابزارها موجب کاهش هزینه های مصرفی و افزایش ایمنی و بهداشت فردی خواهد گردید.

نرمال لابو

نرمال لابو

کاربردهای اتوکلاو

در واقع اتوکلاو از جمله وسایل مهم بوده که جهت استریل کردن مواد حاوی آب بهره گیری می گردد؛ به این دلیل که این مواد را نمی توان با بهره گیری از استریل کردن گرمایی خشک، استریل نمود. به علاوه اتوکلاوها برای اهداف دیگر نیز به کار می رود. مواردی که از اتوکلاو بهره گیری خواهد گردید عبارتند از جهت از بین بردن آلودگی ناشی از ضایعات بیولوژیکی خاص و استریلیزه کردن ابزارها و وسایل آزمایشگاهی. غیر فعال کردن ضایعات پزشکی قبل از دفع با اتوکلاو که ممکن است حاوی باکتری، ویروس و سایر مواد بیولوژیکی باشند. بهره گیری از اتوکلاو. در آزمایشگاه های پزشکی برای استریل کردن تجهیزات پزشکی، ظروف شیشه ای، تجهیزات جراحی و ضایعات پزشکی. همچنین برای استریلیزه کردن محیط کشت، لوله های پلاستیکی و سر پیپت ها.


نکات کلیدی به هنگام بهره گیری از اتوکلاو

نکاتی که در مورد اتوکلاوها می بایست مدنظر قرار داد این است که این وسیله نمی بایست برای استریلیزه کردن مواد و وسایل ضد آب یا مقاوم در برابر آب مانند روغن یا پودرها مورد بهره گیری قرار بگیرند. مواردی که توسط اتوکلاو استریلیزه می شوند می بایست بعد از آن در محفظه ی دوم قرار بگیرند. به علاوه برای اطمینان از نفوذ کافی، مواد می بایست در چیزی پیچیده شود که اجازه نفوذ توسط بخار را فراهم کند و از موادی مانند ورق های آلومینیوم بهره گیری نشود. وسایل قرارگرفته در داخل محفظه نمی بایست با قسمت بالایی محفظه تماس داشته باشند. نکته ای که می بایست مدنظر قرار داد این است که اجزای مایع نمی بایست در محفظه های در بسته ی اتوکلاو، قرار بگیرد. از سینی های مواد پلاستیکی و یا پلی اتیلنی در اتوکلاو نمی بایست بهره گیری گردد چون ممکن است ذوب شود و به اتوکلاو آسیب برساند. از مواد اشتعال پذیر، واکنش دهنده، خورنده و یا سمی و مواد رادیواکتیو، سفید کننده خانگی یا بافت پارافین بهره گیری نشود. در صورت اتوکلاو کردن ورق به منظور ممانعت از احتراق به صورت مستقیم داخل محفظه قرار نگیرد و در داخل کیسه های مخصوص قرار می گیرد تا از آتش گرفتن ممانعت گردد.

نرمال لابو

نرمال لابو

انواع برندهای اتوکلاو

باتوجه به اهمیت بهره گیری از اتوکلاو در صنایع مختلف، تولید کنندگان بسیاری سعی در تولید و عرضه بالاترین کیفیت دستگاه اتوکلاو را نموده اند. بسیاری از تولید کنندگان داخلی با بکار گیری تکنولوژی نوین و شناخت نیازهای جامعه سعی در تولید اتوکلاوهایی با کارایی و کیفیت بالاتری نسبت به رقبای خارجی خود دارند. به همین دلیل امروزه در خواست برای خرید اتوکلاو ایرانی بیشتر از اتوکلاو خارجی به چشم می خورد. از جمله شرکت های نام دار در حوزه تولید اتوکلاو می توان به شرکت کاووش مگا، شرکت پارس مهر، شرکت ماهان طب، شرکت هپاسکو و بسیاری از شرکت های دیگر اشاره کرد.

برای خرید انواع اتوکلاو 

درباره نرمال لابو

نرمال لابو یکی از تخصصی ترین وب سایت تجهیزات آزمایشگاهی و وب سایت مواد شیمیایی در سراسر ایران می باشد. پربازدیدترین صفحه و پرفروش ترین محصول این مجموعه محیط کشت EMB آگار می باشد. تشریح خدمات نرمال لابو، به این سادگی ها در کلام نمی گنجد اما تلاش می کنیم تا بخشی از خدمات این مجموعه مثل فروش کات کبود در اصفهان را به شما معرفی کنیم. اگر نیازمند اطلاعات بیشتری هستید، ابتدا مقاله کات کبود چیست را مطالعه کنید. این مجموعه هم اکنون با فروش تجهیزات آزمایشگاهی اراک، به هموطنان اراکی عزیزمان خدمت رسانی می کند. پیش از آن نیز همگان می دانند که نرمال لابو قدمتی چندین ساله در امر فروش تجهیزات آزمایشگاهی اصفهان دارد. در نظر داشته باشید که فروش حلال شیمیایی همچنان پا بر جا می باشد. اگر به فروش حلال صنعتی هم نیاز شد، باز هم ما در خدمت شما هستیم. از فروش حلال آزمایشگاهی نیز غافل نشده ایم و این مورد نیز در حال انجام است. می خواهیم شرح جامعی و کاملی از معرفی ظروف آزمایشگاهی در این پایگاه داشته باشیم. به طور حتم جالب است که با کاربردهای کوره آزمایشگاهی در دندانسازی آشنا شوید. خوب است که هر چه سریع تر انواع آون (فور) آزمایشگاهی شناسایی شوند. در کنار آن شناسایی انواع همزن آزمایشگاهی نیز می تواند مفید واقع شود. تهیه نانو ذرات طلا و نقره یکی از مواردی است که امروزه زیاد در مورد آن صحبت می شود. به پرسش زمان پایداری محلول های استاندارد چقدر است حتما پاسخ خواهیم داد. نگران نباشید اگر نمی دانید هیتر استریر چیست، زیرا ما آن را تشریح نموده ایم. یکی از تجهیزات آزمایشگاهی مهم، پی اچ متر آزمایشگاهی و کاربرد آن می باشد. برای کار در آزمایشگاه بهتر است انواع عینک های آزمایشگاهی مناسب تهیه شوند. یکی از مباحث پرتکرار و پردرخواست مطرح شده، محیط کشت PDA چیست بوده است. با شناخت شیکر آزمایشگاهی و انواع آن بهترین مدل را خریداری کنید. اطلاعات خوبی در رابطه با انواع ویسکومتر و کاربردها به رشته تحریر درآمده است. احتمالا شما هم می خواهید همه چیز در مورد پارفیلم را بدانید. آشنایی با انواع انکوباتور و کاربرد های آن یکی دیگر از مباحثی است که در این تارنما به آن پرداخته ایم. ما یکی از مراجع فروش انواع دماسنج پزشکی در کشور هستیم. شاید جالب باشد که انواع کوره و روش ‌های گرمایشی آشنا شویم. یکی از مباحث تخصصی که به آن پرداخته شده آشکارساز STEM در میکروسکوپ SEM می باشد. علاوه بر مبحث قبلی، به موضوع آشکارساز کاتدولومینسانس (Cathodoluminescence Detector) در میکروسکوپ ها نیز پرداخته شده است. شما از تکنولوژی SSR (رله حالت جامد) در کوره های الکتریکی چه می دانید. بهتر است تحقیق جامعی در مورد میکروسکوپ الکترونی روبشی SEM انجام شود. در یک مقاله مجزا، آشنایی با روش VSM (مغناطیس سنج نمونه ارتعاشی) و اجزاء دستگاه در دستور کار قرار گرفته است. ما می خواهیم تجربیات خود در زمینه عوامل تجربی مؤثر در نتایج آنالیزهای حرارتی با شما به اشتراک بگذاریم. فکر می کنید ۶ آنالیز حرارتی معروف کدام اند. بهتر است با دیدگاهی جدید ارلن (انواع و کاربرد ها) را بررسی کنیم. یکی از مهم ترین بخش ها لوازم آزمایشگاهی – لوله آزمایش محسوب می شود. در جدیدترین بررسی خود می خواهیم پیپت (انواع، کاربردها و مقایسه آن با سایر ظروف) را مورد توجه قرار دهیم. بررسی مهم بعدی به بشر (انواع، کاربردها و مقایسه آن با سایر ظروف) اختصاص یافته است. این بررسی ها ادامه دارند و حتی بورت (انواع و کاربردها) نیز از قلم نیفتاده است. به احتمال زیاد برای برخی دانستن روش کار میکروسکوپ های الکترونی روبشی SEM ،FE-SEM و ESEM جالب باشد. به هر نحوی که شده، اسامی تجهیزات آزمایشگاهی پرمصرف را به خاطر بسپارید. یکی از اقدامات مهم پس از اتمام کار، یادیگری نحوه شستشوی ظروف آزمایشگاهی است. در سلسله مباحث شناسایی دستگاه ها و ابزارهای مختلف، مقاله ای را تحت عنوان دسیکاتور چیست و نحوه کار با آن چگونه است نگارش نموده ایم. آیا نباید با انواع بالن آزمایشگاهی، کاربرد بالن آزمایشگاهی آشنا شد تا بر نحوه استفاده درست، فائق آمد. آیا شما هم می خواهید بدانید گرافن چیست (کاربردها، روش سنتز) و بیشتر با کارکرد آن آشنا شوید. یک عنوان مهم نگارش شده دیگر در سایت، انواع قیف آزمایشگاهی و کاربرد قیف آزمایشگاهی است. دنیای وسایل آزمایشگاهی بسیار وسیع است و به همین خاطر ترمومتر چیست – انواع ترمومتر – کاربردهای ترمومتر را یکجا زیر ذره بین قرار دادیم. ما حتی به شما کروماتوگرافی و انواع آن را هم معرفی نموده ایم. می خواهیم چگونگی تعیین چگالی مایعات با بهره گیری از پیکنومتر را مورد واکاوی قرار دهیم. احتمالا مبحث انواع کوره آزمایشگاهی بسیار وسیع و پرتمتراق خواهد بود. احتمالا برای شما هم جالب خواهد بود که مبرد (کندانسور) چیست | انواع مبرد را بهتر بشناسید. در یک مقاله جداگانه کاربرد ظروف آزمایشگاهی، راهکاری بهینه برای افزایش کیفیت آزمایش به خوبی بسط داده شده است. در همین راستا تأثیر کیفیت ظروف بر نتایج آزمایش، تشخیص ظروف با کیفیت نیز مورد توجه قرار گرفته است. با طرح پرسش میکروتیوب چیست، این وسیله معرفی شده است. لوازم آزمایشگاهی - مزور یکی دیگر از تجهیزات مهم محسوب می شود. ما به شما کاربرد انواع دماسنج و نحوه کار با هر یک را گفته ایم. به نظر می رسد آشنایی با ظرف آزمایشگاهی مخروطی شکل بسیار مورد توجه قرار گیرد. شک نداشته باشید دانستن و بلد بودن انواع محیط های کشت پرکاربرد به کار شما خواهد آمد. موضوع استفاده از سیلیکاژل در ترانسفورماتورها (ترانس ها) تا حدود زیادی تخصصی به شمار می آید. باید دانست که محیط کشت افتراقی چیست. دانستن شرایط نگهداری مواد شیمیایی در انبار بسیار مهم و ضروری محسوب می شود. اگر شما هم می خواهید بدانید دستگاه انکوباتور چیست ما را همراهی کنید. خواندن مقاله چهارشنبه سوری با آتش بازی کم خطر را به تمامی مخاطبان خود توصیه می کنیم. بهتر است نکات ایمنی کار با سانتریفیوژ را فرابگیریم. می خواهیم ببنیم تب سنج مادون قرمز و نحوه اندازه گیری دما چگونه است. قطعا یکی از جالب توجه ترین موضوعات وسایل آزمایشگاهی برای کودکان خواهد بود. تیم تحریریه طرز کار و دستور العمل بهره گیری از آون آزمایشگاهی را به شما خواهد گفت. در یک بحث آموزشی مجزا، راهنمای انتخاب فیلتر سر سرنگی در اختیارتان قرار خواهد گرفت. می خواهیم انواع اتوکلاو و کاربردهای اتوکلاو را هم مورد امعان و تتبع قرار دهیم. در مقوله های آزمایشگاهی نگارش شده، رنگ آمیزی گیمسا و کاربرد های آن نیز مورد توجه قرار گرفته است. حتما می دانید که یکی از مهم ترین مطالب این سامانه انواع قطره چکان و کاربردهای آن می باشد. اگر شما به درستی با سانتریفیوژ آزمایشگاهی و روش کار آن آشنا نیستید، مقاله مربوطه را مطالعه کنید. آیا شما هم می خواهید نحوه کار با هود آزمایشگاهی را یاد بگیرید. بهتر است نخست ببینید هود آزمایشگاهی چیست و سپس کار با آن را یاد بگیرید. قطع به یقین می بایست کلاس بندی شیشه‌ آلات آزمایشگاهی را فراگرفت و با آن آشنا شد. متن انواع پیکنومتر و نحوه کار با آن را با دقت و حوصله بخوانید. در بخش مقالات انواع بن ماری آزمایشگاهی و روش بهره گیری آن نیز مورد توجه قرار گرفته است. بدون شک از پراهمیت ترین موضوعات جماع امروز، تشخیص انواع الکل می باشد. با دقت فراوان به تشریح ابعاد هود بیولوژیکی و کاربرد های آن پرداخته ایم. می توانید دستگاه استریل آرایشگاه را در صورت نیاز تهیه کنید. ما به شما دستورالعمل استفاده از دوش و چشم شوی اضطراری را همراه با جزئیات آن گفته ایم. به احتمال فراوان روش های تمیز کردن طلا به کارتان خواهد آمد. آیا شما هم دوست دارید بدانید دستگاه آب مقطرگیری چیست و چطور کار می کند. قبل از آن شاید لازم باشد بدانید هود لامینار چیست و چه کاربردی دارد تا بتوانید سراغ سایر موارد بروید. بسیاری از همراهان پرسیده بودند محیط کشت مالونات چیست و ما به آن پاسخ داده ایم. یکی از جذاب ترین موضوهات نگارش شده چطور اسلایم درست کنیم می باشد. احتمالا در این مسیر نیاز باشد بدانیم سانتریفیوژ چیست و چه کاربردی دارد و نکات مهم آن کدام اند. یکی از پرمخاطب ترین موضوعات کتابت شده آموزش استخراج طلا از فلزات است که کاربران زیادی را به خود جذب می کند. آگاه باشید و بدانید که آشنایی با انواع ترازوی آزمایشگاهی در ادامه مسیر، موثر واقع خواهد شد. یک عنوان بسیار طولانی در مجموعه مقالات منتشر شده، رنگ آمیزی گرم باکتری چیست و چگونه انجام خواهد گردید است که بد نیست آن را مطالعه کنید. یکی دیگر از موضوعات جامع این پایگاه آشنایی با صفر تا صد تیتراسیون است. توصیه می کنیم آشنایی با کاربرد بن ماری در صنایع مختلف را در دستور کار خود قرار دهید. علاوه بر آن آشنایی با بن ماری خانگی هم می تواند جالب باشد. دانستن و شناختن انواع ترمومتر صنعتی و مزایای آن به شما کمک خواهد کرد که بهترین وسیله ممکن را برای انجام کارهای خود انتخاب نمایید. یک پرسش چالش برانگیز این است که کدام دستگاه برای استریل بهتر است: دستگاه فور یا اتوکلاو تا در نهایت یکی انتخاب شود. احتمالا پس از آشنایی با محیط کشت گزیلوز لیزین دزوکسی کولات آگار XLD Agar قصد تهیه آن را خواهید داشت. قرار است یک راهنمای خرید اتوکلاو آزمایشگاهی، اتوکلاو دندانپزشکی، اتوکلاو بیمارستانی جامع تقدیم حضورتان گردد. یکی دیگر از تیترهای تخصصی دیگر منتشر شده به آشنایی با آنالیزهای سختی سنجی مواد اختصاص یافته است. ما می توانیم نحوه کار با هود آزمایشگاهی را به شما آموزش دهیم. ما حتما به شما خواهیم گفت که مواد شیمیایی استخراج نقره چیست و کدام اند. می بایست حتما با مواد شیمیایی خطرناک و نکات ایمنی آن ها آشنا شد. حتما ئر نوشتاری جداگانه بررسی خواهیم نمود که تیتراسیون چیست و چه مفهومی دارد. همچنین باید فهمید محیط کشت آماده چیست و چه مواقعی به کار می آید. در ادامه با معرفی انواع فیلتر سر سرنگی در خدمتتان خواهیم بود. برای انجام امور مختلف به انواع دستکش یکبار مصرف نیاز خواهد بود. حتما باید انواع چراغ الکلی را شناخت. یقینا نباید از فهم اینکه محلول استاندارد چیست به سادگی عبور کرد. از سویی می خواهیم ببینیم فواید و کاربرد دستکش لاتکس چیست. بررسی اسپاتول و کاربرد های آن در دستورکاری قرار گرفته است. حتما شما هم تمایل دارید بدانید محیط کشت میلک اگار چیست و چگونه باید از آن بهره جست. در نوشتاری مجزا طریقه خواندن دماسنج جیوه ای را به شما یاد خواهیم داد. اگر شما هم نمی دانید محیط کشت بلاد آگار چیست با ما همراه شوید. اینک با مبحث آشنایی با لوازم آزمایشگاهی پر مصرف در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. حتما لازم است از واحد اندازه گیری وزن سر در بیاوریم. بهتر است راهنمای استفاده از تب سنج دیجیتال را مطالعه کنید. بد نیست انواع کوره های آزمایشگاهی بر اساس دمای کاری را وارسی کنیم.