advertise

انواع محیط های کشت پرکاربرد

محیط کشت چیست

سایت تخصصی نرمال لابو با ارائه انواع لوازم آزمایشگاهی و مواد شیمیایی در خدمت شما ست تا با کیفیت ترین محصولات آزمایشگاهی را به شما گرامیان در سراسر کشور عرضه کند. برای خرید انواع لوازم آزمایشگاهی و خرید انواع مواد شیمیایی به سایت نرمال لابو مراجعه نمائید. محیط ‌‌های کشت محیط هایی هستند که برای کشت سلول ها و انواع میکروب‌‌ها مورد بهره گیری قرار خواهند گرفت. محیط های کشت انواع مختلف و متفاوتی دارند که بسته به کاربرد می توان از هرکدام آن‌ها بهره گیری کرد. در مقاله پیش‌رو به معرفی انواع محیط های کشت و کاربرد‌‌های آن‌ها خواهیم پرداخت. فروشگاه اینترنتی نرمال لابو در زمینه فروش محیط کشت با قیمت مناسب فعالیت خواهد کرد. به طور کلی محیط کشت به محیط هایی گفته خواهد گردید که به صورت تخصصی برای رشد و تکثیر باکتری ها یا سلول ها تهیه شده اند و برای این منظور مورد بهره گیری قرار خواهند گرفت. این محیط ها حاوی مواد خاصی هستند که محیط را برای رشد و تکثیر سلول ها مهیا می‌کنند. از این مواد می توان به قندها، نمک‌ها، آب و غیره اشاره کرد. پیش از بررسی محیط ‌‌های کشت لازم است تا با ماده‌ای به نام آگار آشنا شویم.

نرمال لابو

نرمال لابو

آگار چیست

آگار ماده‌ای پلی ساکاریدی ست که از نوعی جلبک قرمز دریایی تهیه خواهد گردید. این ماده در ۹۵ درجه سانتی گراد ذوب و در ۴۳ درجه سانتی گراد منعقد خواهد گردید. به دلیل اینکه دمای کشت بیشتر سلول ها و باکتری ‌ها در حدود ۳۷ درجه سانتیگراد است، این ماده کاربرد بسیار زیادی در محیط ‌های کشت دارد.


انواع دسته بندی محیط ‌های کشت

در یک دسته بندی کلی محیط های کشت را از نظر نحوه تهیه به سه گروه تقسیم بندی می‌کنند.
محیط کشت مایع با آبگوشتی (Broth or Liquid Media): این محیط ها فاقد آگار هستند و تن‌ها در فلاسک یا لوله آزمایش بهره گیری می گردند. مانند محیط کشت Nutrient Broth.
محیط کشت جامد (Solid Media): این محیط ها حاوی آگار هستند که بعد از سرد شدن منعقد خواهد گردید. از این محیط کشت‌ها درون لوله آزمایش یا پلیت بهره گیری خواهد گردید. مانند محیط کشت TSI.
محیط کشت نیمه جامد (Semi Solid Media): این گونه محیط ها در ترکیب خود مقدار کمی آگار دارند و به طور کامل منعقد نمی گردند؛ به حالت نیمه جامد باقی می‌مانند. مانند محیط کشت SIM.
محیط کشت‌ ها از نظر کاربرد و مواد تشکیل دهنده نیز به چند دسته تقسیم می گردند.
محیط کشت عمومی/پایه (General purpose media/ Basic media): این محیط دارای کمترین میزان مواد غذایی برای رشد باکتری ‌ها است. این محیط مبنای تهیه انواع محیط کشت است. این محیط از آنجایی که فاقد ماده ضد میکروب است، انواع و اقسام سلول ها و باکتری ها در آن رشد می‌کنند. محیط کشت غنی کننده (Enriched medis): محیطی بسیار مقوی است که دارای انواع مواد مورد نیاز برای رشد سلول ها و باکتری هاست. این محیط برای رشد تعداد زیادی از سلول ها و باکتری ‌ها مناسب است.
محیط کشت انتخابی (Selective media): این محیط های کشت به صورت تشخیصی هستند. انواع مختلف این محیط ‌ها برای رشد سلول ها و باکتری ‌های خاصی مناسب هستند.
محیط کشت افتراقی (Differential/ indicator medium): این محیط ‌ها برای جدا و ایزوله کردن توع خاصی از سلول ها یا باکتری ‌ها مناسب هستند. این محیط ‌ها برای جدا کردن سلول ها قابل بهره گیری هستند.
محیط کشت کامل (Complete media): این محیط تمامی موارد مورد نیاز برای رشد باکتری ‌ها و سلول ها را داراست و مواد ضد میکروبی ندارد. این محیط ‌ها هیچ گونه مهارکنند و اندیکاتور (شاخص) ندارند و با رشد باکتری ‌های مختلف روی آن‌ها هیچ تغییر رنگی مشاهده نخواهد گردید.

نرمال لابو

نرمال لابو

انواع محیط کشت مایع

محیط کشت های مایع دسته ای از محیط های کشت هستند که به کاملا به صورت مایع هستند و هد این محیط ها عمدتا تنها فراهم کردن مواد مغذی و مورد نیاز برای رشد میکروارگانیسم ها و همچنین سلول های انسانی و حیوانی است. بدلیل ناز به مواد مختلف برای ساخت محیط کشت، شرایط بهره گیری و نگهداری آنها متفاوت هستند. در اثر دریافت گرما و رطوبت، محیط کشت مایع می تواند به سادگی توسط باکتری ها آلوده شده و یا تجزیه و تخریب شود. به همین دلیل نیز محیط کشت مایع می بایست در محیط سرد (یخچال) و همچنین به دور از رطوبت نگهداری شود. محیط کشت های مایع معروف را می توان محیط کشت نوترینت براث، محیط کشت LB، و محیط کشت جوانه لوبیا دانست.


انواع محیط کشت جامد

محیط کشت های غیر مایع عموما به دو شکل جامد یا نیمه جامد هستند. در محیط کشت های جامد آگار عموما با غلظت های ۱.۵-۲.۰ % موجود است که موجب سفت شدن ساختار و در آمدن به شکل جامد می شود. محیط های حاوی آگار، در درمای ۳۷ درجه سانتیگراد به شکل جامد در می آیند. گاهی اوقات ممکن است از عوامل جامدکننده دیگری نیز به جای آگار بهره گیری شود. اما در حال حاضر تقریبا تمامی محیط کشت های موجود از آگار بهره گیری می‌کنند. محیط کشت های جامد برای کشت میکروارگانیسم ها(از قبیل باکتری ها و قارچ ها) در شکل فیزیکی کامل آنها بهره گیری می شوند. همچنین برای بررسی ویژگی های کلونی باکتری ها نیز از این محیط ها بهره گیری می شود. محیط کشت های جامد معروف عبارتند از بلاد آگار، نوترینت آگار، مک کانکی آگار، و شکلات آگار.

نرمال لابو

نرمال لابو

انواع محیط کشت نیمه جامد

محیط کشت های نیمه جامد عموما حاوی ۰.۲-۰.۵ % آگار هستند. این محیط ها عموما به شکل نرم و ژله ای شکل دیده می شوند. این محیط ها عموما برای بررسی آزادی حرکتی و قابلیت حرکت میکروارگانیسم ها بهره گیری می شوند.


انواع محیط کشت پرکاربرد

در این قسمت انواع محیط کشت ‌های پرکاربرد و کاربرد‌های هرکدام شان را معرفی خواهیم کرد. تعداد محیط کشت هایی که وجود دارند، بسیار زیاد است. به همین دلیل لیستی که در زیر مشاهده خواهد گردید، لیست کاملی نیست و تن‌ها تلاش شده که انواع پرکاربرد محیط های کشت خدمت شما معرفی شود.
_ محیط کشت نوترینت آگار(Nutrient Agar): از ترکیب ۲-۱.۵ درصد ماده آگار با آبگوشت به دست می‌آید. این محیط کشت مبنای تهیه انواع و اقسام محیط های کشت جامد مانند Chocolate agar و Blood agar است.
_ محیط کشت نوترینت براث(Nutrient Broth): این محیط مبنای ساخت اکثر محیط های کشت است و از عصاره گوشت تهیه خواهد گردید. طرز تهیه آن به نوترینت آگار شبیه است. از آنجایی که آگار به صورت مایع ندارد، در لوله آزمایش تهیه خواهد گردید.
_ محیط کشت آگار خون‌دار(Blood Agar): بیشتر نمونه ‌های میکروب شناسی در این محیط تهیه می گردند. دلیل آن هم این است که این محیط از رشد بیشتر باکتری ‌های سخت رشد حمایت خواهد کرد. پایداری محیط بلاد آگار در یخچال در حدود یک هفته است؛ البته در صورتی که از تبخیر آب آن جلوگیری شود، این پایداری افزایش می‌یابد.
_ محیط کشت شکلات آگار(Chocolate agar): محیط کشت پایه این محیط کشت حرارت می‌بیند و پس از استریل شدن به آن خون اضافه خواهد گردید. دمای بالای محیط کشت موجب تخریب گلبول ‌های قرمز خواهد گردید که موجب تیره شدن محیط کشت خواهد گردید. در این محیط مواد غذایی و هموگلوبین زیادی(ناشی از تخریب گلبول ‌های قرمز) موجود است که زمینه را برای کشت باکتری ‌ها و سلول ها فراهم خواهد کرد. این محیط کشت برای رشد باکتری ‌های هوازی و میکروارگانیسم‌هایی که با سختی رشد می‌کنند مناسب است.
_ محیط کشت آگار مک‌کانکی: این محیط کشت به صورت اختصاصی برای جداسازی باکتری ‌های گرم منفی و شناسایی آن‌ها به کار می رود. این محیط بدلیل داشتن املاح صفراوی از رشد باکتری ‌های رم مثبت جلوگیری خواهد کرد. این محیط کشت یک محیط کشت انتخابی-افتراقی است.
_ محیط کشت OF آگار: این محیط کشت توانایی باکتری ‌ها در اکسیداسیون یا تخمیر باکتری ‌ها را می سنجد. این محیط کشت برای تشخیص باکتری هایی که توانایی تخمیر کربوهیدرات را دارند مؤثر است. باکتری ‌های تخمیر کننده موجب اسیدی شدن محیط و در نتیجه آن زرد شدن رنگ شناساگر بروموتیمول آبی می گردند. این محیط ‌های کشت نسبت به تابش شدید نور خورشید حساس هستند.
_ محیط کشت کاتالاز تست آگار: باکتری ‌های هوازی آنزیمی به نام کاتاز تولید میکنند که این آنزیم باکتری را از ترکیب اکسیدکننده H۲O۲ مصون می دارد. این محیط کشت برای تشخیص توانایی باکتری ‌ها در تولید آنزیم کاتالاز و به نوعی تشخیص باکتری ‌های هوازی و غیر هوازی است. تشخیص اینگونه باکتری ‌ها با افزودن یک قطره هیدروژن پراکسید(H۲O۲) امکان پذیر است.

نرمال لابو

برای خرید محیط های کشت

درباره نرمال لابو

نرمال لابو یکی از تخصصی ترین وب سایت تجهیزات آزمایشگاهی و وب سایت مواد شیمیایی در سراسر ایران می باشد. پربازدیدترین صفحه و پرفروش ترین محصول این مجموعه محیط کشت EMB آگار می باشد. تشریح خدمات نرمال لابو، به این سادگی ها در کلام نمی گنجد اما تلاش می کنیم تا بخشی از خدمات این مجموعه مثل فروش کات کبود در اصفهان را به شما معرفی کنیم. اگر نیازمند اطلاعات بیشتری هستید، ابتدا مقاله کات کبود چیست را مطالعه کنید. این مجموعه هم اکنون با فروش تجهیزات آزمایشگاهی اراک، به هموطنان اراکی عزیزمان خدمت رسانی می کند. پیش از آن نیز همگان می دانند که نرمال لابو قدمتی چندین ساله در امر فروش تجهیزات آزمایشگاهی اصفهان دارد. در نظر داشته باشید که فروش حلال شیمیایی همچنان پا بر جا می باشد. اگر به فروش حلال صنعتی هم نیاز شد، باز هم ما در خدمت شما هستیم. از فروش حلال آزمایشگاهی نیز غافل نشده ایم و این مورد نیز در حال انجام است. می خواهیم شرح جامعی و کاملی از معرفی ظروف آزمایشگاهی در این پایگاه داشته باشیم. به طور حتم جالب است که با کاربردهای کوره آزمایشگاهی در دندانسازی آشنا شوید. خوب است که هر چه سریع تر انواع آون (فور) آزمایشگاهی شناسایی شوند. در کنار آن شناسایی انواع همزن آزمایشگاهی نیز می تواند مفید واقع شود. تهیه نانو ذرات طلا و نقره یکی از مواردی است که امروزه زیاد در مورد آن صحبت می شود. به پرسش زمان پایداری محلول های استاندارد چقدر است حتما پاسخ خواهیم داد. نگران نباشید اگر نمی دانید هیتر استریر چیست، زیرا ما آن را تشریح نموده ایم. یکی از تجهیزات آزمایشگاهی مهم، پی اچ متر آزمایشگاهی و کاربرد آن می باشد. برای کار در آزمایشگاه بهتر است انواع عینک های آزمایشگاهی مناسب تهیه شوند. یکی از مباحث پرتکرار و پردرخواست مطرح شده، محیط کشت PDA چیست بوده است. با شناخت شیکر آزمایشگاهی و انواع آن بهترین مدل را خریداری کنید. اطلاعات خوبی در رابطه با انواع ویسکومتر و کاربردها به رشته تحریر درآمده است. احتمالا شما هم می خواهید همه چیز در مورد پارفیلم را بدانید. آشنایی با انواع انکوباتور و کاربرد های آن یکی دیگر از مباحثی است که در این تارنما به آن پرداخته ایم. ما یکی از مراجع فروش انواع دماسنج پزشکی در کشور هستیم. شاید جالب باشد که انواع کوره و روش ‌های گرمایشی آشنا شویم. یکی از مباحث تخصصی که به آن پرداخته شده آشکارساز STEM در میکروسکوپ SEM می باشد. علاوه بر مبحث قبلی، به موضوع آشکارساز کاتدولومینسانس (Cathodoluminescence Detector) در میکروسکوپ ها نیز پرداخته شده است. شما از تکنولوژی SSR (رله حالت جامد) در کوره های الکتریکی چه می دانید. بهتر است تحقیق جامعی در مورد میکروسکوپ الکترونی روبشی SEM انجام شود. در یک مقاله مجزا، آشنایی با روش VSM (مغناطیس سنج نمونه ارتعاشی) و اجزاء دستگاه در دستور کار قرار گرفته است. ما می خواهیم تجربیات خود در زمینه عوامل تجربی مؤثر در نتایج آنالیزهای حرارتی با شما به اشتراک بگذاریم. فکر می کنید ۶ آنالیز حرارتی معروف کدام اند. بهتر است با دیدگاهی جدید ارلن (انواع و کاربرد ها) را بررسی کنیم. یکی از مهم ترین بخش ها لوازم آزمایشگاهی – لوله آزمایش محسوب می شود. در جدیدترین بررسی خود می خواهیم پیپت (انواع، کاربردها و مقایسه آن با سایر ظروف) را مورد توجه قرار دهیم. بررسی مهم بعدی به بشر (انواع، کاربردها و مقایسه آن با سایر ظروف) اختصاص یافته است. این بررسی ها ادامه دارند و حتی بورت (انواع و کاربردها) نیز از قلم نیفتاده است. به احتمال زیاد برای برخی دانستن روش کار میکروسکوپ های الکترونی روبشی SEM ،FE-SEM و ESEM جالب باشد. به هر نحوی که شده، اسامی تجهیزات آزمایشگاهی پرمصرف را به خاطر بسپارید. یکی از اقدامات مهم پس از اتمام کار، یادیگری نحوه شستشوی ظروف آزمایشگاهی است. در سلسله مباحث شناسایی دستگاه ها و ابزارهای مختلف، مقاله ای را تحت عنوان دسیکاتور چیست و نحوه کار با آن چگونه است نگارش نموده ایم. آیا نباید با انواع بالن آزمایشگاهی، کاربرد بالن آزمایشگاهی آشنا شد تا بر نحوه استفاده درست، فائق آمد. آیا شما هم می خواهید بدانید گرافن چیست (کاربردها، روش سنتز) و بیشتر با کارکرد آن آشنا شوید. یک عنوان مهم نگارش شده دیگر در سایت، انواع قیف آزمایشگاهی و کاربرد قیف آزمایشگاهی است. دنیای وسایل آزمایشگاهی بسیار وسیع است و به همین خاطر ترمومتر چیست – انواع ترمومتر – کاربردهای ترمومتر را یکجا زیر ذره بین قرار دادیم. ما حتی به شما کروماتوگرافی و انواع آن را هم معرفی نموده ایم. می خواهیم چگونگی تعیین چگالی مایعات با بهره گیری از پیکنومتر را مورد واکاوی قرار دهیم. احتمالا مبحث انواع کوره آزمایشگاهی بسیار وسیع و پرتمتراق خواهد بود. احتمالا برای شما هم جالب خواهد بود که مبرد (کندانسور) چیست | انواع مبرد را بهتر بشناسید. در یک مقاله جداگانه کاربرد ظروف آزمایشگاهی، راهکاری بهینه برای افزایش کیفیت آزمایش به خوبی بسط داده شده است. در همین راستا تأثیر کیفیت ظروف بر نتایج آزمایش، تشخیص ظروف با کیفیت نیز مورد توجه قرار گرفته است. با طرح پرسش میکروتیوب چیست، این وسیله معرفی شده است. لوازم آزمایشگاهی - مزور یکی دیگر از تجهیزات مهم محسوب می شود. ما به شما کاربرد انواع دماسنج و نحوه کار با هر یک را گفته ایم. به نظر می رسد آشنایی با ظرف آزمایشگاهی مخروطی شکل بسیار مورد توجه قرار گیرد. شک نداشته باشید دانستن و بلد بودن انواع محیط های کشت پرکاربرد به کار شما خواهد آمد. موضوع استفاده از سیلیکاژل در ترانسفورماتورها (ترانس ها) تا حدود زیادی تخصصی به شمار می آید. باید دانست که محیط کشت افتراقی چیست. دانستن شرایط نگهداری مواد شیمیایی در انبار بسیار مهم و ضروری محسوب می شود. اگر شما هم می خواهید بدانید دستگاه انکوباتور چیست ما را همراهی کنید. خواندن مقاله چهارشنبه سوری با آتش بازی کم خطر را به تمامی مخاطبان خود توصیه می کنیم. بهتر است نکات ایمنی کار با سانتریفیوژ را فرابگیریم. می خواهیم ببنیم تب سنج مادون قرمز و نحوه اندازه گیری دما چگونه است. قطعا یکی از جالب توجه ترین موضوعات وسایل آزمایشگاهی برای کودکان خواهد بود. تیم تحریریه طرز کار و دستور العمل بهره گیری از آون آزمایشگاهی را به شما خواهد گفت. در یک بحث آموزشی مجزا، راهنمای انتخاب فیلتر سر سرنگی در اختیارتان قرار خواهد گرفت. می خواهیم انواع اتوکلاو و کاربردهای اتوکلاو را هم مورد امعان و تتبع قرار دهیم. در مقوله های آزمایشگاهی نگارش شده، رنگ آمیزی گیمسا و کاربرد های آن نیز مورد توجه قرار گرفته است. حتما می دانید که یکی از مهم ترین مطالب این سامانه انواع قطره چکان و کاربردهای آن می باشد. اگر شما به درستی با سانتریفیوژ آزمایشگاهی و روش کار آن آشنا نیستید، مقاله مربوطه را مطالعه کنید. آیا شما هم می خواهید نحوه کار با هود آزمایشگاهی را یاد بگیرید. بهتر است نخست ببینید هود آزمایشگاهی چیست و سپس کار با آن را یاد بگیرید. قطع به یقین می بایست کلاس بندی شیشه‌ آلات آزمایشگاهی را فراگرفت و با آن آشنا شد. متن انواع پیکنومتر و نحوه کار با آن را با دقت و حوصله بخوانید. در بخش مقالات انواع بن ماری آزمایشگاهی و روش بهره گیری آن نیز مورد توجه قرار گرفته است. بدون شک از پراهمیت ترین موضوعات جماع امروز، تشخیص انواع الکل می باشد. با دقت فراوان به تشریح ابعاد هود بیولوژیکی و کاربرد های آن پرداخته ایم. می توانید دستگاه استریل آرایشگاه را در صورت نیاز تهیه کنید. ما به شما دستورالعمل استفاده از دوش و چشم شوی اضطراری را همراه با جزئیات آن گفته ایم. به احتمال فراوان روش های تمیز کردن طلا به کارتان خواهد آمد. آیا شما هم دوست دارید بدانید دستگاه آب مقطرگیری چیست و چطور کار می کند. قبل از آن شاید لازم باشد بدانید هود لامینار چیست و چه کاربردی دارد تا بتوانید سراغ سایر موارد بروید. بسیاری از همراهان پرسیده بودند محیط کشت مالونات چیست و ما به آن پاسخ داده ایم. یکی از جذاب ترین موضوهات نگارش شده چطور اسلایم درست کنیم می باشد. احتمالا در این مسیر نیاز باشد بدانیم سانتریفیوژ چیست و چه کاربردی دارد و نکات مهم آن کدام اند. یکی از پرمخاطب ترین موضوعات کتابت شده آموزش استخراج طلا از فلزات است که کاربران زیادی را به خود جذب می کند. آگاه باشید و بدانید که آشنایی با انواع ترازوی آزمایشگاهی در ادامه مسیر، موثر واقع خواهد شد. یک عنوان بسیار طولانی در مجموعه مقالات منتشر شده، رنگ آمیزی گرم باکتری چیست و چگونه انجام خواهد گردید است که بد نیست آن را مطالعه کنید. یکی دیگر از موضوعات جامع این پایگاه آشنایی با صفر تا صد تیتراسیون است. توصیه می کنیم آشنایی با کاربرد بن ماری در صنایع مختلف را در دستور کار خود قرار دهید. علاوه بر آن آشنایی با بن ماری خانگی هم می تواند جالب باشد. دانستن و شناختن انواع ترمومتر صنعتی و مزایای آن به شما کمک خواهد کرد که بهترین وسیله ممکن را برای انجام کارهای خود انتخاب نمایید. یک پرسش چالش برانگیز این است که کدام دستگاه برای استریل بهتر است: دستگاه فور یا اتوکلاو تا در نهایت یکی انتخاب شود. احتمالا پس از آشنایی با محیط کشت گزیلوز لیزین دزوکسی کولات آگار XLD Agar قصد تهیه آن را خواهید داشت. قرار است یک راهنمای خرید اتوکلاو آزمایشگاهی، اتوکلاو دندانپزشکی، اتوکلاو بیمارستانی جامع تقدیم حضورتان گردد. یکی دیگر از تیترهای تخصصی دیگر منتشر شده به آشنایی با آنالیزهای سختی سنجی مواد اختصاص یافته است. ما می توانیم نحوه کار با هود آزمایشگاهی را به شما آموزش دهیم. ما حتما به شما خواهیم گفت که مواد شیمیایی استخراج نقره چیست و کدام اند. می بایست حتما با مواد شیمیایی خطرناک و نکات ایمنی آن ها آشنا شد. حتما ئر نوشتاری جداگانه بررسی خواهیم نمود که تیتراسیون چیست و چه مفهومی دارد. همچنین باید فهمید محیط کشت آماده چیست و چه مواقعی به کار می آید. در ادامه با معرفی انواع فیلتر سر سرنگی در خدمتتان خواهیم بود. برای انجام امور مختلف به انواع دستکش یکبار مصرف نیاز خواهد بود. حتما باید انواع چراغ الکلی را شناخت. یقینا نباید از فهم اینکه محلول استاندارد چیست به سادگی عبور کرد. از سویی می خواهیم ببینیم فواید و کاربرد دستکش لاتکس چیست. بررسی اسپاتول و کاربرد های آن در دستورکاری قرار گرفته است. حتما شما هم تمایل دارید بدانید محیط کشت میلک اگار چیست و چگونه باید از آن بهره جست. در نوشتاری مجزا طریقه خواندن دماسنج جیوه ای را به شما یاد خواهیم داد. اگر شما هم نمی دانید محیط کشت بلاد آگار چیست با ما همراه شوید. اینک با مبحث آشنایی با لوازم آزمایشگاهی پر مصرف در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. حتما لازم است از واحد اندازه گیری وزن سر در بیاوریم. بهتر است راهنمای استفاده از تب سنج دیجیتال را مطالعه کنید. بد نیست انواع کوره های آزمایشگاهی بر اساس دمای کاری را وارسی کنیم.